17 Temmuz 2008 Perşembe

sıfırlama nedir

En basit anlatımıyla "adi" topraklama olarak isimlendirilebilir. Topraklama hattının hiç olmadığı yerlerde nötr ucunun toprak hattına bağlanmasıyla elde edilen topraklamadır. Tabiki bu yöntem hiçbir zaman gerçek topraklamanın yerini tutamaz. Ancak çok acil durumlarda, topraklama hattı çekilene kadar idare etmek amacıyla sıfırlama denilen bu yöntem uygulanabilir.
Bu işlem elektrik konusunda uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Kontrol kalemiyle faz ve notr uçları ayırt edilebilir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken nokta faz ve notr uçlarını karıştırmamaktır. Aksi takdirde elektriğe çarpılma tehlikesi olabilir.


Cihazlarınızı bağlayacağınız priz mutlaka 1. resimdeki gibi olmalıdır. Kullandığınız cihazların fişleride 2. resimde ki gibi olmalıdır. Yeşille isaretlenmiş yerler toprak kırmızı yerler ise faz veya notr olabilir.
ÖNEMLİ NOT: SIFIRLAMA İŞLEMİ YAPILMIŞ BİR HATTA NOTR HATTININ KOPMASI DURUMUNDA TESİSATA BAĞLI CİHAZLAR ÜZERİNDE TEHLİKELİ GERİLİM OLUŞUR. BİNA TESİSATINIZDA TOPRAKLAMA YOKSA MUTLAKA YAPTIRINIZ.

Yazıyı arkadaşlarınızla sosyal ağlarda paylaşın....Kırık download linklerini d.nacikaya@gmail.com adresine bildirebilirsiniz...

0 yorum:

Yorum Gönder | Feed

Yorum Gönder

Yorum yapabilmek için google gmail hesabınızın olması ve blog grubuna üye olmanız gerekmektedir. Bazen yorum gönderme hatası olabilir. Tekrar yorum gönder butonuna bastığınızda yorumunuz bize ulaşacaktır. Lütfen yorumlarınızda Türkçemizi güzel kullanınız...

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir. 

elektronik Copyright © 2013 Tema:PBD Tasarım: ELEKTRONİK Çeviri ve Düzenleme: DAVUT NACİ KAYA google+ plus android